Pomnikowy dąb ze wsi Lipki Małe (gm. Santok, lubuskie).

Najgrubszym i najstarszym drzewem gminy Santok (pow. gorzowski, lubuskie) jest dąb szypułkowy rosnący w miejscowości Lipki Małe – niewielkiej wsi położonej na lewym (południowym) brzegu Noteci, która stanowi tu granicę z powiatem strzelecko -drezdeneckim. Pomnikowy okaz rośnie na łące, tuż przy gruntowej drodze, ok. 130 m od skrzyżowania z drogą prowadzącą do kościoła.

GPS  N 52°45′49.7″ , E 15°32′58.7″

Lipki Małe - pomnikowy dąb

Lipki Małe - pomnikowy dąb widziany od południaLipki Małe - pomnikowy dąb widziany od strony zachodniejpomnikowy dąb ze wsi Lipki MałeLipki Małe - pomnikowy dąb widziany od strony wschodniej

Dąb rosnąc na otwartej przestrzeni rozwinął szeroką koronę, z małą ilością posuszu. W dolnej części pnia znajduje się ogromna dziupla. Zmurszała i zbyt wątła tkanka drzewna nie wytrzymała ciężaru masywnego odgałęzienia, wyrastającego od głównego pnia na wysokości ok. 4 metrów. Obłamanie ogromnego konaru nastąpiło przed 2014 r., urwana część u dołu oparła się o ziemię, a od góry zakotwiczyła się w dziupli.

Lipki Małe - obłamany konar od pnia pomnikowego dębuobłamany konar pomnikowego dębu z Lipek Małychdąb z Lipek Małych - obłamany olbrzymi konar

Wspomniany wyżej ubytek jest bardzo rozległy, w jego wnętrzu pomieściło by się kilka dorosłych osób. Dziupla zostało poddana konserwacji w 2010 r.

Lipki Małe - ogromna dziupla w pniu pomnikowego dębu

Lipki Małe - górna część dziupli pomnikowego dębuLipki Małe - wnętrze dziupli pomnikowego dębu

Pomiar obwodu pnia na wysokości 130 cm dokonany pod koniec maja 2023 r. dał wynik 797 cm; wysokość drzewa 27 metrów, szacunkowy wiek ok. 350 lat.

Lipki Małe - pień pomnikowego dębuLipki Małe - mierzenie obwodu pomnikowego dębuLipki Małe - pomiar obwodu pomnikowego dębu

Obok pnia ustawiono tablicę opisującą parametry wiekowego dębu.

Lipki Małe - tablica na tle pnia pomnikowego dębuLipki Małe - tablica przy pomnikowym dębie

Opisywany dąb z Lipek Małych uzyskał status pomnika przyrody w 1971 r. Aktualna podstawa prawna utrzymująca ochronę pomnikową to Rozporządzenie nr 29 Wojewody Lubuskiego z dnia 19 maja 2006 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody.

Lipki Małe - tabliczka na pniu pomnikowego dębu

Dodaj komentarz