Pomnikowe drzewa w Sobocie k. Lwówka Śląskiego.

Chyba najlepszym dniem do pisania artykułu o Sobocie jest sobota. Ta wieś położona jest 8 kilometrów na południowy – wschód od Lwówka Śląskiego. Swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie odbywającym się tu niegdyś cotygodniowym targiem. Wieś nie posiada dużej ilości zabytków; najcenniejszym są ruiny kościoła pw. św. Piotra i Pawła.

ruiny kościoła w Sobocie

Budowla jest od kilku lat zabezpieczana jako trwała ruina, nie przeszkadza to gniazdującej tu parze bocianów. W pobliżu ruin, przy domu nr 9 rośnie okazały dąb szypułkowy.

Pomnikiem przyrody jest od niedawna, bo od 29.09. 2011 r. Dębowi nadano imię „Miś”.

Posiada pień o obwodzie 416 cm, wysokość drzewa 26 m. Brak tabliczki.

pień pomnikowego dębu przy bud.9 w Sobocie

Choć pałac w Sobocie już nie istnieje (został rozebrany przed 1980 r.) zachował się park z licznymi okazami drzew, z których najciekawszym jest leszczyna turecka „Sabina”.

GPS N 51°04′58.58″ , E 15°40′15.58″

Drzewo pokrojem nie przypomina krzewiastej leszczyny pospolitej, jest wysokie na ponad 20 metrów, o pniu w obwodzie 230 cm.

W pobliżu leszczyny tureckiej rośnie jeszcze ( nie objęty ochroną pomnikową ) okazały platan klonolistny oraz cis pospolity.

Poza zabudowaniami wsi, przy kanale Młynówki doprowadzającym wodę od jazu na Bobrze do młyna w Dębowym Gaju, rośnie kilka wiekowych dębów, zwanych Mocarzami.

Jeden z nich objęto w 1992 r. ochroną pomnikową. GPS N 51°04′26.46″ , E 15°38′58.23″

pomnikowy dąb przy kanale Młynówki w Sobocie

Dąb wysoki jest na 25 metrów, przy obwodzie pnia 450 cm. Niestety drzewo opatrzone stosowną tabliczką sprawia wrażenie uschłego, ale sprawdzę to na wiosnę.

pień dębu rosnącego przy Młynówce w Sobocie

 1. Przez Sobote jeździmy bardzo często do Złotoryi i od „zawsze podobało mi sie wizualnie gospodarstwo z tym opisanum przez ciebie dębem, choć nie wiedziałam jakie to drzewo [ zawsze widziałam je przez szybę samochodu]
  do Dębowego Gaju wybierzemy się na wiosne pieszo bo teraz to tez tylko przejazdem…
  mieszkamy w Pławnej od 5 miesięcy więc zaczniemy zwiedzać okolice jak sie trochę ociepli…. Dęby na Młynówce też saa mi bliskie….
  dziekuję więc za przyblizenie mi moich obecnie najbliższych okolic….
  chociaż mój mąż jako młodzieniec bywał jeszcze w pałacu w sobocie w „klubie” organizowanym przez ówczesna młodzież…..
  pozdsrawiam serdecznie i proszę o więcej

Dodaj komentarz