Pomnikowe drzewa w gminie Dobromierz.

Tereny gminy Dobromierz (powiat świdnicki) leżą na pograniczu Obniżenia Podsudeckiego, Podgórza Bolkowsko-Wałbrzyskiego oraz Pogórza Kaczawskiego. Charakterystycznym elementem krajobrazu jest linia sudeckiego uskoku brzeżnego; jadąc drogą krajową nr 5 ze Strzegomia do Bolkowa, na wysokości Dobromierza szosa ostro wspina się z terenów równinnych na zbocza Wieżycy. Ze znajdującej się na wierzchołku wieży widokowej (prywatnej, ale udostępnianej do zwiedzania) rozciągają się wspaniałe widoki.Na obszarze gminy Dobromierz tylko 3 drzewa oficjalnie chronione są jako pomniki przyrody. Tak mała ilość z pewnością wynika z braku aktualnej inwentaryzacji przyrodniczej, gdyż w kilku wsiach gminy znajdują się interesujące zespoły pałacowo -parkowe, z okazami drzew o pomnikowych rozmiarach.

W Serwinowie (obecnie część Dobromierza), do pałacu przylega park przecięty zatoką autobusową, z pomnikowym okazem cisa pospolitego.

GPS N 50°54′39.31″ , E 16°14′28.95″

W zasadzie rosną tu 4 grube egzemplarze cisa, ochroną pomnikową objęto ten o obwodzie 62 + 80 cm.

Ponadto w parku podziwiać można okazałe dęby (jeden w rzadkiej odmianie kolumnowej), cyprysik groszkowy oraz buk w odmianie zwisającej Pendula.

2 pomnikowe platany (795 i 580 cm w obwodzie) rosną przy pałacu w Szymanowie. Opisałem je dokładnie w artykule „Pomnikowe platany w Szymanowie„.

Równie okazałe egzemplarze można podziwiać przy zrujnowanym pałacu w Bronowie.

Ponadto w przypałacowym parku rosną okazałe graby, z drzew egzotycznych kasztan jadalny i ciekawie uformowana leszczyna turecka.

W lecie park przypomina dżunglę, czytelnicy muszą mi uwierzyć na słowo, że na poniższej fotografii uwieczniłem ten sam egzemplarz leszczyny tureckiej.

Rozległe założenie parkowe (9.3 ha) przylega do pałacu w Roztoce. Pomnikowe rozmiary osiągnęły olbrzymie platany i topola biała.

Kilka sędziwych dębów rośnie w Gniewkowie, wspomniałem o nich w artykule  „Pomniki przyrody w Wiadrowie i Bolkowicach„.

Dodaj komentarz