Pomnikowe drzewa w miejscowości Kup (gm. Dobrzeń Wielki, opolskie).

Niewiele jest w Polsce miejscowości których zabudowę rozplanowano w oparciu o rzut koła. Jedną z nich jest wieś o nazwie Kup, w gminie Dobrzeń Wielki, w województwie opolskim. Ślady pierwotnego założenia widoczne są do dzisiaj. W centrum wsi znajduje się okrągły plac (jego część stanowi niewielkie założenie parkowe) wokół którego biegnie droga (ul. Rynek), z góry przypominająca spore rondo o średnicy ok. 160 m. Objeżdżając wokół centrum warto zwrócić uwagę na pomnikowy egzemplarz cisa pospolitego, o dość regularnej, kulistej koronie (ul. Rynek 21).

Cis jest okazem powstałym ze zrośnięcia kilku pni, pod jego koroną z trudem można dostrzec tabliczkę.

Wyjeżdżając z centrum ulicą 1 Maja (kierunek Pokój) miniemy po lewej stronie kościół pw. św. Jerzego i nieco dalej budynek Nadleśnictwa.

Na dziedzińcu Nadleśnictwa rośnie pomnikowy dąb o obwodzie ok. 430 cm.

Obok dębu ustawiono tablicę.z dokładnym opisem gatunku.

Pomnikowy cis pospolity i dąb szypułkowy rosnące we wsi Kup są jedynymi pomnikami przyrody w gminie Dobrzeń Wielki. W pobliskiej miejscowości Pokój rośnie najstarsza w Polsce sosna wejmutka. Więcej informacji w artykule „Pomniki przyrody w gminie Pokój„.

3 komentarze do “Pomnikowe drzewa w miejscowości Kup (gm. Dobrzeń Wielki, opolskie).

  1. Temu cisowi przydała by się lepsza oprawa! Usunąć ten słup, otoczyć kamieniami, postawić tabliczkę, jakieś ławeczki…

    Taka miejscowość na planie koła, nosi nazwę opola i … Jest charakterystyczna dla terenów gdzie istniało osadnictwo celtyckie.

    • Cis rośnie na terenie prywatnym, więc to właściciel w głównej mierze decyduje o oprawie… Wg. Wikipedii początki osadnictwa na terenie dzisiejszej wsi Kup datuje się na 1607 r.; projekt osady powstał w 1780 r. a jego realizację ukończono 5 lat później. Miejscowość jest zbyt młoda, by jej powstanie wiązać z osadnictwem celtyckim lub średniowiecznym opolem.

Dodaj komentarz