Płaski Kamień k. Osolina (gm. Oborniki Śląskie, dolnośląskie).

Na mocy Uchwały nr XLII/338/21 Rady Miejskiej w Obornikach Śląskich z dnia 25 listopada 2021 r. do szacownego grona dolnośląskich pomników przyrody nieożywionej dołączył głaz narzutowy leżący w oddz. 228k Nadleśnictwa Oborniki Śląskie (leśnictwo Cieplice). I choć eratyk zlokalizowany jest raptem 200 m od końca ul. Modrzewiowej w Osolinie, to administracyjnie leży na terenie działki ewidencyjnej nr 511/228 wsi Wielka Lipa – Osola (gmina Oborniki Śląskie, pow. trzebnicki, dolnośląskie). Do pomnikowego głazu można również trafić z szosy 342, skręcając w pierwszą drogę leśną odchodzącą w prawo (na zachód) po opuszczeniu Osolina.

GPS N 51°20′10.9″, E 16°50′35″pomnikowy eratyk Płaski Kamień

Cytowana wyżej Uchwała ustanowiła również oficjalną nazwę dla pomnikowego głazu – Płaski Kamień, nawiązuje ona wprost do jego kształtu.pomnikowy głaz koło Osolina

Opisywany eratyk leży kilkanaście metrów od skrzyżowania leśnych dróg, 200 m na południe od czerwonego szlaku turystycznego, na miejscu praktycznie pozbawionym drzew – tym samym jest dobrze widoczny w terenie, mimo niewielkiej wysokości. Jedynie w lecie może być przysłaniany przez krzaki lub wysoką trawę.

otoczenie Płaskiego KamieniaPłaski Kamień k. Osolinagłaz narzutowy Płaski Kamień

Obwód pomnikowego narzutniaka wynosi 12,25 m; wymiary: 4,64 m x 2,90 m x 1,01 m. Jak każdy eratyk został przywleczony w plejstocenie przez lądolód skandynawski.

pomnikowy głaz narzutowy Płaski Kamieńpomnik przyrody nieożywionej Płaski Kamieńpomnikowy eratyk w gminie Oborniki Śląskie

Materiałem budującym głaz jest szary granit skandynawski.

zbliżenie powierzchni Płaskiego Kamieniapowierzchnia Płaskiego Kamienia

Pomnikowy głaz został prawidłowo oznakowany stosowną tabliczką, przymocowaną do drewnianego kołka.

tabliczka przed Płaskim Kamieniem

O pozostałych pomnikach przyrody w gminie można poczytać w artykule „Pomniki przyrody w gminie Oborniki Śląskie„.

Dodaj komentarz