Park Miejski w Żarowie.

Żarów jest przemysłowym miastem w powiecie świdnickim, siedzibą gminy miejsko – wiejskiej. Gwałtowny rozkwit miejscowości nastąpił w XIX w. w związku z doprowadzeniem linii kolejowej i rozwojem przemysłu chemicznego. Śladem tej świetności jest zespół pałacowy przy ul. Zamkowej, wybudowany w stylu neogotyckim przez majętnego fabrykanta . Do pałacu (zwanego zamkiem) przylega park powstały w 1860 r. o powierzchni 11 ha. W bogatym drzewostanie doliczono się 51 gatunków drzew i krzewów, wiele z nich to rzadkie okazy egzotyczne. Ochroną pomnikową w parku objęto ponad 20 drzew; połowa z nich to gatunki rodzime (dęby, buki, klony, cis), jednak bardziej ujęła mnie mnogość taksonów egzotycznych.

Wejście do parku znajduje się pomiędzy budynkami Zamkowa 5 i 7, tam też ustawiono kolorową tablicę.

Najbardziej okazałym drzewem widocznym spod tablicy jest przepiękny platan klonolistny o obwodzie 574 cm.

 Za sceną odnajdziemy grupę 4 cypryśników błotnych o obwodach 190, 202, 204 i 305 cm. Pierwotnie rosły na wysepce nieistniejącego już stawu.

Bliżej zwartego zadrzewienia rośnie jeden z dwóch pomnikowych tulipanowców amerykańskich.

 To ciekawe drzewo rozpoznamy po charakterystycznych liściach lub po owocach wiszących na drzewie nawet zimą.

Kilka metrów od budynku stoi okazały miłorząb dwuklapowy o obwodzie 317 cm.

 Ścieżką wędrujemy wgłąb parku, tam pośród młodego drzewostanu kilka okazałych egzemplarzy buków oraz dębów.

Przy scenie od strony widowni kolejny buk ale w odmianie purpurowej.

 Na wyniesionej części parku piękny okaz jodły greckiej o obwodzie 323 cm.

Niedaleko rosną też 2 pomnikowe iglicznie trójcierniowe. Gatunek rozpoznamy po długich cierniach i charakterystycznych owocach w formie poskręcanych strąków.

 Obok kilka okazów cisa pospolitego.

Schodzimy w kierunku sceny, by przyjrzeć się bliżej okazom sosny czarnej. Jedna z sosen o obwodzie 301 cm (oznaczona tabliczką) posiada status pomnika przyrody.

W artykule tym skupiłem się głównie na okazach drzew egzotycznych, pomijając kilka istniejących jeszcze egzemplarzy buków i dębów o statusie pomników przyrody. Pełną listę pomnikowych drzew można odnaleźć tutaj.

1 komentarz do “Park Miejski w Żarowie.

Dodaj komentarz