Pomnikowe drzewa w Karłowicach (gm. Popielów, opolskie).

Jedną z ciekawszych miejscowości leżących niedaleko Opola (ok. 30 km) jest wieś Karłowice (gm. Popielów). Otoczona lasami Stobrawskiego Parku Krajobrazowego skrywa interesujące zabytki, historię niezwykłych ludzi oraz bogatą kolekcję pomnikowych drzew.

Najstarszą budowlą w Karłowicach jest zamek z poł. XIV w., przebudowany w XVI, XVIII i XIX w. Zabytek otoczony jest parkiem ze stosunkowo młodym drzewostanem.

W 1715 roku w zamku wybudowano kaplicę dla miejscowych katolików, gdzie msze w latach 1835 – 1868 odprawiał ks. dr Jan Dzierżon. Ta wybitna postać – światowej sławy badacz życia pszczół (odkrywca zjawiska dzieworództwa) i jeden z twórców nowoczesnego pszczelarstwa – mieszkał w domu przy ulicy Kościelnej 5.

Z tego tytułu we wsi znajdziemy wiele odniesień do pszczół i miodu. Na cześć uczonego miasto Przedgórzu Sudeckim uzyskało po II wojnie światowej nazwę Dzierżoniów, jego imię nosi również ogromny dąb, rosnący nad brzegiem Odry we Wrocławiu.

drogowskaz w centrum Karłowic

4 pomnikowe dęby rosną po lewej stronie ul. Pokojowej (droga do Kuźnicy Katowskiej i Pokoju), pomiędzy terenem dawnego cmentarza ewangelickiego, a ostrym zakrętem drogi (Oaza pod Dębami).

Obwody pomnikowych dębów wynoszą 415, 440, 446, 517 cm; wysokość drzew 24 -27 m, wiek ok. 320 lat.

Potężny, ale niestety mocno uszkodzony dąb rośnie przy przejeździe kolejowym (ul. Brzeska).

Tuż za przejazdem (po prawej stronie) rośnie pomnikowy dąb, pierwszy z grupy liczącej 4 okazy.

Pomnikowe egzemplarze mierzą w obwodzie 344, 344, 597, 328 cm; wysokość drzew 20 – 32 m, szacunkowy wiek 320 lat.

Jadąc dalej w kierunku Stobrawy mamy możliwość podziwiać dwustronną aleję, złożoną z 12 okazałych dębów szypułkowych.

Obwody pomnikowych dębów mieszczą się w przedziale 336 – 487 cm, szacowany wiek 220 lat.

W ciągu alei, oprócz okazałych dębów, rosną jeszcze dwie pomnikowe lipy drobnolistne o obwodach 328 i 368 cm.

Piękny dąb o statusie pomnika przyrody rośnie na terenie leśnym, tuż przy szosie Karłowice – Popielów. W pobliżu, nad rzeką Budkowiczanka, znajdują się kolejne sędziwe dęby, jednak wszystkie zlokalizowane są już na terenach administracyjnych wsi Popielów. Więcej o nich oraz o innych pomnikach przyrody Popielowa w następnym artykule.

Jeden komentarz do “Pomnikowe drzewa w Karłowicach (gm. Popielów, opolskie).

Dodaj komentarz