Przerzeczyn – Zdrój to dolnośląska wieś w gminie Niemcza (pow. dzierżoniowski) położona przy drodze krajowej nr 8 z Wrocławia do Kłodzka. Warto zjechać z trasy do centrum miejscowości, gdzie znajduje się gotycki kościół p.w. NMP Królowej Polski z jedną z najbogatszych na Śląsku kolekcji płyt nagrobnych.
W sąsiedztwie świątyni usytuowany jest pałac z 1906 r. otoczony parkiem krajobrazowym o powierzchni ok. 3,4 ha. Drzewostan parku obfituje w egzotyczne gatunki (m.in. platany, tulipanowce, żywotniki) oraz sędziwe egzemplarze rodzimych taksonów. Ochroną pomnikową w parku objęto 7 okazów drzew: 3 cisy pospolite, 2 dęby szypułkowe, buk pospolity i platan klonolistny. Wszystkie zostały dokładnie opisane w poprzednim artykule „Park przypałacowy w Przerzeczynie – Zdroju„.
Część uzdrowiskowa zlokalizowana jest we wschodniej części wsi, tu znajduje się Park Zdrojowy (bez drzew pomnikowych), odwierty źródeł mineralnych, fontanna i budynki sanatoryjne.
Atrakcją turystyczną jest kaskada (wodospad) Ślęzy w przełomowym odcinku rzeki, który można podziwiać z platformy widokowej.
Rosnący na skarpie, na prawym brzegu rzeki dąb szypułkowy posiada status pomnika przyrody. Do drzewa można dojść alejką prowadzącą na tyły sanatorium „Forsycja” (ul. Zdrojowa 36).
Okaz mierzy w obwodzie 430 cm, wysokość dębu 17 metrów. Drzewo to – podobnie jak wszystkie inne pomniki przyrody w Przerzeczynie-Zdroju – nie zostało oznakowane stosowną tabliczką.
Drugi pomnikowy dąb rośnie na skraju zadrzewienia i pól, ok. 60 m na zachód od Ślęzy, na tyłach posesji przy ul. Batalionów Chłopskich 23.
Na wysokości pierśnicy pień tego dębu posiada zgrubienia zawyżające prawidłowy wynik pomiaru. Obwód zmierzony zgodnie z zasadami dendrometrii (na wysokości 50 cm) wynosi 500 cm, wysokość drzewa 18 metrów.
W pobliskim zadrzewieniu ponad lewym brzegiem Ślęzy rośnie pomnikowa lipa drobnolistna. Okaz mierzy w obwodzie 377 cm, wysokość lipy 21 metrów.
Niedaleko pomnikowej lipy rośnie perełka dendrologiczna – dąb błotny o obwodzie aż 441 cm.