Pomniki przyrody w Przerzeczynie – Zdroju (gm. Niemcza, dolnośląskie).

Przerzeczyn – Zdrój to dolnośląska wieś w gminie Niemcza (pow. dzierżoniowski) położona przy drodze krajowej nr 8 z Wrocławia do Kłodzka. Warto zjechać z trasy do centrum miejscowości, gdzie znajduje się gotycki kościół p.w. NMP Królowej Polski z jedną z najbogatszych na Śląsku kolekcji płyt nagrobnych.kościół w Przerzeczynie-Zdrojupłyty nagrobne na murach kościoła w Przerzeczynie-Zdrojuepitafia na murach kościoła w Przerzeczynie-Zdroju

W sąsiedztwie świątyni usytuowany jest pałac z 1906 r. otoczony parkiem krajobrazowym o powierzchni ok. 3,4 ha. Drzewostan parku obfituje w egzotyczne gatunki (m.in. platany, tulipanowce, żywotniki) oraz sędziwe egzemplarze rodzimych taksonów.  Ochroną pomnikową w parku objęto 7 okazów drzew: 3 cisy pospolite, 2 dęby szypułkowe, buk pospolity i platan klonolistny. Wszystkie zostały dokładnie opisane w poprzednim artykule „Park przypałacowy w Przerzeczynie – Zdroju„.

pałac w Przerzeczynie-ZdrojuPrzerzeczyn-Zdrój - pomnikowy dąb nr 1

Część uzdrowiskowa zlokalizowana jest we wschodniej części wsi, tu znajduje się Park Zdrojowy (bez drzew pomnikowych), odwierty źródeł mineralnych, fontanna i budynki sanatoryjne.

Ślęza i park w Przerzeczynie-Zdroju

Atrakcją turystyczną jest kaskada (wodospad) Ślęzy w przełomowym odcinku rzeki, który można podziwiać z platformy widokowej.

przełom Ślęzy w Przerzeczynie-Zdroju

kaskady Ślęzy w Przerzeczynie-Zdroju

Rosnący na skarpie, na prawym brzegu rzeki dąb szypułkowy posiada status pomnika przyrody. Do drzewa można dojść alejką prowadzącą na tyły sanatorium „Forsycja” (ul. Zdrojowa 36).

Przerzeczyn-Zdrój - pomnikowy dąb widziany od strony Ślęzy

Przerzeczyn-Zdrój - pomnikowy dąb na tyłach sanatoriumPrzerzeczyn-Zdrój - pomnikowy dąb w części uzdrowiskowej

Okaz mierzy w obwodzie 430 cm, wysokość dębu 17 metrów. Drzewo to – podobnie jak wszystkie inne pomniki przyrody w Przerzeczynie-Zdroju – nie zostało oznakowane stosowną tabliczką.

Przerzeczyn-Zdrój - pomnikowy dąb na tle sanatoriumpień pomnikowego dębu z Przerzeczyna-Zdroju

Drugi pomnikowy dąb rośnie na skraju zadrzewienia i pól, ok. 60 m na zachód od Ślęzy, na tyłach posesji przy ul. Batalionów Chłopskich 23.

Przerzeczyn-Zdrój - pomnikowy dąb o obwodzie 500 cm Przerzeczyn-Zdrój - pomnikowy dąb szypułkowy o obwodzie 500 cm

Na wysokości pierśnicy pień tego dębu posiada zgrubienia zawyżające prawidłowy wynik pomiaru. Obwód zmierzony zgodnie z zasadami dendrometrii (na wysokości 50 cm) wynosi 500 cm, wysokość drzewa 18 metrów.

Przerzeczyn-Zdrój - pomiar obwodu pomnikowego dębu

W pobliskim zadrzewieniu ponad lewym brzegiem Ślęzy rośnie pomnikowa lipa drobnolistna. Okaz mierzy w obwodzie 377 cm, wysokość lipy 21 metrów.

Przerzeczyn-Zdrój - pomnikowa lipaPrzerzeczyn-Zdrój - pień pomnikowej lipyPrzerzeczyn-Zdrój - pomiar obwodu pomnikowej lipy

Niedaleko pomnikowej lipy rośnie perełka dendrologiczna – dąb błotny o obwodzie aż 441 cm.

Przerzeczyn-Zdrój - pień okazałego dębu błotnegoPrzerzeczyn-Zdrój - pomiar obwodu okazałego dębu błotnego

Dodaj komentarz