Pomniki przyrody w gminie Nowa Ruda.

Gmina Nowa Ruda położona jest w powiecie kłodzkim (woj. dolnośląskie), u stóp Gór Sowich – malowniczego pasma Sudetów Środkowych. Dawne kopalnie węgla kamiennego niegdyś degradujące środowisko, są obecnie chętnie odwiedzanymi zabytkami techniki. Atrakcyjność gminy podnoszą bogate walory przyrodniczo – krajobrazowe i bliskość cieszących się dużą popularnością punktów turystycznych (Wielka Sowa, Sztolnie Walimskie, twierdza w Srebrnej Górze).

Na terenie gminy znajduje się 9 pomników przyrody, większość z nich rośnie w Bożkowie (2 dęby, 2 buki i 2 sosny) – dokładny opis i zdjęcia w artykule „Pomniki przyrody w Bożkowie„. Piękną i grubą lipę drobnolistną można podziwiać we wsi Sokolec. Rośnie przy budynku gospodarczym na terenie posesji nr 57.

GPS N 50°39′02.58″ , E 16°28′38.40″

Obwód dwupiennego okazu wynosi 654 cm, wysokość 26 metrów.

W Jugowie, na terenie otaczającym budynek Nadleśnictwa rośnie pomnikowy cis pospolity. Znajdziemy go przy niewielkim cieku wodnym płynącym obok kortu tenisowego.

Obwód wielopiennego okazu wynosi 60, 56, 63, 83 cm, wysokość 12 metrów.

Warto bliżej przyjrzeć się okazom drzew rosnących w zabytkowym parku przy Nadleśnictwie. Znajdziemy tu sędziwe świerki, modrzewie, buki oraz lipy.

Niewielkim drzewem, ale o szczególnej symbolice w przededniu kanonizacji Jana Pawła II jest Dąb Papieski, uroczyście posadzony w maju 2006 r.

Więcej o Dębach Papieskich można poczytać w artykule „Dąb szypułkowy „Chrobry” w Piotrowicach” oraz tutaj.

Pomnikiem przyrody nieożywionej w gminie Nowa Ruda są Diamentowe Skałki na grzbiecie Lirnika.

Dodaj komentarz