Pomniki przyrody w Chojnowie (pow. legnicki, dolnośląskie).

Chojnów to miasto położone kilkanaście kilometrów na zachód od Legnicy, nad rzeką Skorą. To jedno z najmniejszych miast woj. dolnośląskiego o powierzchni zaledwie 5,32 km². Warto je odwiedzić ze względu na bogatą listę zabytków: renesansowy Zamek Piastowski, monumentalny kościół pw. św. Piotra i Pawła, pozostałości obwarowań miejskich z Basztą Tkaczy, trójkątny rynek z piękną kamienicą Schramma…

Z dużą ilością zabytków konkuruje pokaźna ilość (30 szt.) pomnikowych drzew. Wszystkie posiadają własne imiona i są dobrze oznakowane – to dowód na dbałość i poszanowanie lokalnych władz do sędziwych lub egzotycznych okazów dendrologicznych. Większość z nich została już opisana na tym blogu, celem dzisiejszego artykułu jest podsumowanie informacji oraz prezentacja zdjęć egzemplarzy jeszcze nieopisanych.

Połowa chojnowskich drzew o statusie pomnika przyrody rośnie w Parku Miejskim, przylegającym do Zamku Piastowskiego. Opisałem je dokładnie w artykule „Park Śródmiejski w Chojnowie„. Równolegle do dłuższej osi Parku Śródmiejskiego odchodzi ulica Mikołaja Reja. Pomnikowe drzewa rosną wzdłuż niej, na terenach szkolnych i skwerze nad Skorą. Więcej informacji w artykule „Pomnikowe drzewa przy ul. M. Reja w Chojnowie„. Ciekawą grupę egzotycznych drzew stanowią „Kolczatki” – 9 okazów igliczni trójcierniowych zlokalizowanych na zieleńcu przy ul. Poźniaków. Zdjęcia i opis gatunku w artykule „Iglicznie trójcierniowe „Kolczatki” w Chojnowie„. Idąc od „Kolczatek” w kierunku zachodnim miniemy kościół i napotkamy na rosnący po lewej stronie ul. P. Ściegiennego pomnikowy klon jawor „Jacuś”.

Okaz mierzy w obwodzie 225 cm, wysokość drzewa 20 m.

Pomnikowy dąb bezszypułkowy „Druid” rośnie na tyłach budynku przy ul. Legnickiej 18.

Dąb mierzy w pierśnicy 360 cm, wysokość okazu 21 metrów.

Dwa pomnikowe cisy pospolite znajdują się przy ul. Dąbrowskiego. Pierwszy z nich o nazwie „Jagiełło” rośnie w ogrodzie przed budynkiem nr 8.

Obwód pierśnicowy tego cisa wynosi 280 cm, wysokość okazu to aż 16 m (rzadko spotyka się tak wysokie cisy).

Drugi pomnikowy okaz cisa o nazwie „Pocztowiec” znajdziemy przed budynkiem Poczty Polskiej (Dąbrowskiego 20).

„Pocztowiec” mierzy w obwodzie 109 cm, wysokość cisa 8 metrów.

Buk pospolity w odm. czerwonolistnej „Grześ” rośnie za ogrodzeniem posesji przy ul. Piotrowickiej 2.

Obwód pomnikowego okazu wynosi 225 cm, wysokość drzewa 19 m.

Tematem kolejnych artykułów będą pomnikowe drzewa rosnące na terenie gminy wiejskiej Chojnów.

 1. Witaj Marku. Wracam do komentowania Twoich wpisów. 🙂 Brak komentarzy w poprzednich artykułach nie oznacza, że zapomniałem o pomnikach przyrody Odskok. 🙂 Wręcz przeciwnie, czytam wszystko od deski do deski i dokładnie oglądam zdjęcia. Twój blog to prawdziwa perełka dla miłośników drzew. :))
  Co do Chojnowa i pięknych pomnikowych drzew. To bardzo dobry pomysł, że nadają imiona/nazwy tym drzewom. Tak się zastanawiam nad stworzeniem jakiegoś systemu/sposobu nazewnictwa drzew. W tej kwestii jeszcze nic nie wymyślono. Owszem, nadaje się drzewom nazwy/imiona w różnych okolicznościach, np. od nazwy wsi, jakiegoś wydarzenia, zasadźcy drzewa, jego historii, itp. Ale jakiegoś uniwersalnego klucza/wytycznych brak. Nie wiem, czy w ogóle jest możliwe stworzenie „systemu nazewnictwa drzew pomnikowych” z uwagi na jednak dużą złożoność materii.

  Drzewa, które sam odnajduję i opisuję też nie mają żadnego klucza co do nazewnictwa. O nazwie drzewa, często decyduje jego wygląd, pokrój lub nazwa miejscowości w której rośnie.

  Nie orientuję się, jak to wygląda w innych krajach. Może coś wiesz więcej na ten temat?

  Pozdrawiam ciepło i wiosenne. 🙂

  • Witaj Pawle. Na Dolnym Śląsku oprócz Chojnowa imiona pomnikowym drzewom nadano również w Lubaniu, Głogowie (nie wszystkie), Bolesławcu (w mieście i okolicznych gminach – Osiecznica, Warta Bolesławiecka, Nowogrodziec), częściowo w gminie Czernica, Gromadka, Lwówek Śl., Siekierczyn. Po analizie imion widać, że powstawały raczej spontanicznie, z tzw. pierwszego skojarzenia. Czy można stworzyć jakiś klucz do nadawania imion? Może tak, tylko pytanie czy nazwy się przyjmą. To tak jak z grzybami – jest nazwa systematyczna, a i tak istnieje z 15 różnych określeń na kozaczka. Czy w innych krajach poradzono sobie z tym problemem – tego niestety nie wiem. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz