Pomnikowy dąb w Kłodzie Górowskiej (gm. Góra, dolnośląskie).

Jadąc szosą nr 324 z Góry do Rawicza naszą uwagę może przyciągnąć okazały dąb szypułkowy, rosnący po lewej (północnej) stronie drogi, w miejscowości Kłoda Górowska (ok. 1600 m za stacją paliw Orlen przy ul.Wrocławskiej w Górze). Próżno na jego pniu szukać stosownej tabliczki czy innego oznakowania, jednak od 1998 r. drzewo posiada status pomnika przyrody. Jak każdy dąb rosnący na otwartej przestrzeni, pomnikowy okaz posiada krótki pień i szeroką, rozłożystą koronę. Pomnikowy dąb rośnie w towarzystwie murowanej kapliczki.

Obwód dębu z Kłody Górowskiej wynosi 505 cm, wysokość drzewa 25 metrów.

W dolnej części korony widoczne są ślady (częściowo zabliźnione) po odciętych konarach.

W pobliżu dębu (ok. 150 m) znajduje się pałac z drugiej połowy XIX w. Od północy przylegają do niego zabudowania folwarczne, a od południa założenie parkowe.

W drzewostanie parku wyróżniają się pokaźne platany klonolistne tuż przy pałacu.

Pierwotna kompozycja parku, w którym istotne znaczenie miały stawy oraz łączące je cieki wodne została zatarta. Ważnym elementem zachowanym w dość dobrym stanie jest kaplica z 1892 r. z cmentarzykiem rodowym dawnych właścicieli.

Aleja platanowa w Ślubowie (gm. Góra, dolnośląskie).

W Ślubowie (gmina Góra, dolnośląskie) znajdują się dwa zespoły pałacowo – parkowe, zlokalizowane biegunowo na obu krańcach wsi. W dzisiejszym artykule opiszę otoczony parkiem pałac zwany „dolnym”, stojący w południowej części wioski, użytkowany jako Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. J. Korczaka (Ślubów 54). Budowla wzniesiona na niewielkim wzgórzu obecną postać przybrała na pocz. XX w.

Pałac otaczają resztki dawnego parku, teren jest ogrodzony, jednak bramka zwykle jest otwarta, nawet gdy szkoła nie pracuje. Ustawiono tu wiele tablic dydaktycznych z tekstem o tematyce przyrodniczej.

Najciekawszym elementem drzewostanu parkowego jest aleja platanowa, chroniona od 2008 r. jako pomnik przyrody ożywionej.

Przed aleją ustawiono stosowną tablicę informującą o ustawowej ochronie, na planszy znajdującej się na końcu alei zamieszczono tekst opisujący ten egzotyczny gatunek.

W skład alei wchodzi 11 okazów o obwodach 197, 226, 233, 212, 235, 200, 192, 154, 177, 198, 245 cm i wysokościach odpowiednio: 30, 29, 26, 27, 26, 27, 26, 28, 24, 28, 25 m.

Warto również zwrócić uwagę na potężną lipę rosnącą w narożniku boiska.