Kamień Św. Jadwigi w Wądrożu Wielkim.

Choć od kanonizacji Św. Jadwigi minęło już kilkaset lat, legenda i kult świętej jest nadal żywa, nie tylko na Śląsku. Istnieje wiele kościołów pw. Św. Jadwigi i tyle samo miejsc związanych legendą z postacią średniowiecznej ascetki. Do tej grupy zalicza się Kamień Św. Jadwigi, na którym wg. podań znajdują się odciski chodzącej boso świętej. Głaz znajduje na południowym krańcu wsi, przy drodze do Mierczyc.

GPS N 51°06′30.67″ , E 16°19′37.99″

Po zapoznaniu się z wiszącą na płocie tablicą, należy zagłębić się w niewielki lasek ( w zasadzie zdziczały sad ); na właściwym głazie leży drewniana tabliczka.

 

Mimo że w pobliżu porozrzucanych jest wiele podobnych głazów, ten jest szczególny, ze względu na zgłębienia przypominające różnej wielkości ludzkie stopy.

Dla tych co nie wierzą w legendy, Kamień Św. Jadwigi jest wychodnią kwarcu żyłowego, którego bogate złoża są udokumentowane na zachód od Wądroża Wielkiego. Opisywane miejsce jest jednym z kilku stanowisk w okolicy, odsłaniające kwarcowe skały podłoża.

Nawet nie będąc pewnym boskiego pochodzenia zagłębień na głazie, Kamień Św. Jadwigi  z pewnością podnosi atrakcyjność gminy Wądroże Wielkie. Szkoda że prywatny właściciel, na terenie którego leży omawiany pomnik przyrody, nie pozwala na lepsze przygotowanie turystyczne obiektu.

Pomniki przyrody ożywionej gminy, reprezentują platany przy pałacach w Mierczycach i Wądrożu Wielkim, o nich w następnym artykule.