Świebodzin to miasto w województwie lubuskim, siedziba władz powiatowych i gminnych. Choć miasto posiada bogaty zespół zabytków (późnogotycki kościół z XV w., zamek, ratusz, pozostałości murów obronnych), to najbardziej znaną świebodzińską budowlą jest gigantyczny pomnik Chrystusa Króla.
Na terenie miasta znajduje się tylko jedno drzewo o statusie pomnika przyrody, jest nim miłorząb dwuklapowy rosnący przy ulicy Łąki Zamkowe 6.
Okaz mierzy 150 cm w obwodzie, wysokość drzewa ok. 15 m, wiek ok. 100 lat.
Kilka pomnikowych dębów rośnie na terenie gminy wiejskiej Świebodzin. Pojedynczy okaz dębu szypułkowego znajduje się w pobliżu kościoła w Rzeczycy.
Dąb mierzy 425 cm w obwodzie, wysokość drzewa 20 metrów.
Duże zgrupowanie pomnikowych dębów można podziwiać w miejscowości Jordanowo. Drzewa rosną na ogrodzonym terenie wokół kościoła, każde posiada tabliczkę opisującą obwód i przybliżony wiek okazu (te dane użyto w artykule). Choć w wykazie figuruje 6 pomnikowych dębów, to tych z tabliczkami jest 5.
Najbliżej wejścia na teren kościelny rośnie dąb bezszypułkowy o obwodzie 432 cm (wiek 300 lat).
Obok rośnie najgrubszy okaz w grupie – dąb szypułkowy o obwodzie 711 cm (wiek 480 lat).
Następny egzemplarz to dwupienny dąb szypułkowy o obwodzie 444 cm (wiek 300 lat).
Taki sam wiek obliczono dla rosnącego obok dębu szypułkowego o obwodzie 431 cm.
Po drugiej stronie kościoła rośnie obłamany okaz dębu szypułkowego o obwodzie 561 cm (wiek 385 lat).
Z Jordanowem sąsiaduje wieś Gościkowo z pocysterskim zespołem klasztornym Paradyż. Na jego terenie – od strony szosy – rosną okazałe platany, warte objęcia ochroną pomnikową.