Nowy Żmigród to duża wieś (siedziba gminy) położona w powiecie jasielskim, w województwie podkarpackim. Po granicy miejscowości przepływa rzeka Wisłoka, jej południowa część znajduje się w Obszarze Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego, istnieją też enklawy Magurskiego Parku Krajobrazowego. Nowy Żmigród uzyskał lokację miejską po 1331 roku, został zdegradowany do roli wsi w 1934 roku. Zabudowa centrum obejmuje podłużny rynek otoczony niewysoką zabudową, w jego północno – zachodnim narożniku stoi dzwonnica z 1883 r. kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Sam kościół został wzniesiony w XV w., na przestrzeni wieków trawiły go wielokrotnie pożary, po których ulegał przebudowom. Wyposażenie wnętrza reprezentuje styl późnobarokowy, zachowały się również nieliczne elementy gotyckie.
Od strony zachodniej, tuż przy murze otaczającym świątynię, można podziwiać dwa wspaniałe dęby szypułkowe, chronione w formie pomników przyrody już od 1978 r. Sylwetka pierwszego z nich wyłania się już spod przejścia pod dzwonnicą, warto oczywiście podejść bliżej, by podziwiać majestat wiekowego egzemplarza Quercus robur.
Obwód pomnikowego dębu wynosi 497 cm, wysokość drzewa 25 metrów, wiek wg rejestru RDOŚ to 480 lat (raczej przesadzony o przynajmniej 100 lat).
W przeciwnym narożniku rośnie drugi dąb, którego rozbudowana korona została ustabilizowana wiązaniami linowymi.
Pień tego dębu oznaczonego typową tabliczką mierzy w obwodzie 594 cm, wysokość okazu 26 metrów.