Przeglądając zdjęcia pomnikowych sosen pospolitych można zauważyć, że większość z nich nie posiada typowego dla tego gatunku pokroju – długiego, prostego pnia (strzały) i wysoko osadzonej korony. Przeważnie mamy do czynienia z egzemplarzami powyginanymi, poskręcanymi, pochylonymi, wielopniowymi itp. Z punktu widzenia leśnika wymienione cechy świadczą o wadach rozwojowych, zaś dla miłośnika przyrody atrybuty świadczące o ich unikalnym pokroju, oryginalnym pięknie. W ten schemat wpisuje się również sosna zwyczajna będąca tematem dzisiejszego artykułu, rosnąca w lesie w pobliżu dawnej wsi Jarogniewice, będącej obecnie częścią miasta Zielonej Góry.
Aby trafić do opisywanej sosny należy jechać z Ochli do Kiełpina, dalej na południe w kierunku wsi Jarogniewice. Po wjechaniu do lasu należy przejechać jeszcze ok. 400 m i zatrzymać się przy jednej z dróg leśnych (GPS N 51°50’42” , E 15°29’58.8”) i w dalszą drogę, w kierunku wschodnim, udać się pieszo bądź rowerem. Po przejściu ok. 350 m ujrzymy sosnę o fantazyjnym pokroju.
GPS N 51°50’38.1” , E 15°30’15.5”
Drzewo zostało objęte ochroną pomnikową na mocy Uchwały nr LII.650.2017 Rady Miasta Zielona Góra z dnia 27 czerwca 2017 r. w sprawie ustanowienia pomnika przyrody. W akcie prawnym nadano pomnikowi przyrody nazwę: Karolina i Wojciech.
Pień opisywanej sosny na wysokości ok. 5 metrów rozdziela się na dwa przewodniki, które przez dalsze kilka metrów biegną równolegle do siebie, następnie odbijają od siebie i rozgałęziają się tworząc w miarę gęstą (jak na sosnę) koronę.
Obwód pomnikowej zmierzony pod koniec maja 2023 r. wynosił 392 cm, pień pomnikowej sosny został oznakowany stosowna tabliczką.
We wspomnianym wyżej Kiełpinie znajduje się park z kilkoma pomnikowymi dębami, więcej o nich w następnym artykule.