„Dęby na Mogile” w Ruszkowie Pierwszym (gm. Kościelec, wielkopolskie).

6 km na południe od centrum Koła położona jest miejscowość o nazwie Ruszków Pierwszy (pow. kolski, wielkopolskie). We wsi, niedaleko skrzyżowania ulic Dębowej i Leśnej, znajduje się niewielki pagórek z parą niezwykle malowniczych dębów o nazwie „Dęby na Mogile”.

GPS  N 52°09′06.2″, E 18°38′54.8″

Ruszków Pierwszy - skrzyżowanie ulic Dębowej i LeśnejDęby na Mogile - widok od południaDęby na Mogile - widok od północyDęby na Mogile - widok od wschodu

Pierwotnie na górce rosły dwa okazałe dęby szypułkowe ustanowione pomnikami przyrody już w 1957 r. Niestety jeden okaz usechł i został wycięty, ale jego rolę dzielnie przejął dąb o obwodzie prawie 400 cm.

Ruszków Pierwszy - Dęby na Mogile

Grubszy egzemplarz – o statusie pomnika przyrody – mierzy w obwodzie 676 cm, wysokość drzewa 17 metrów.

pomnikowy dąb z Ruszkowa PierwszegoRuszków Pierwszy - pomiar obwodu pomnikowego dębu

Charakterystyczne dla tego dębu są masywne napływy korzeniowe, typowe dla drzew rosnących na zboczu, a nie na w miarę płaskiej powierzchni.

Ruszków Pierwszy - pień pomnikowego dębu o obwodzie 676 cmRuszków Pierwszy - Paweł Lenart przed pomnikowym dębem

Sporej wielkości konar odłamał się od korony i wisi na resztkach włókien, dlatego przy bliższym podziwianiu okazu należy zachować ostrożność – przypomną nam o tym tablice umieszczone u podstawy pagórka.

Ruszków Pierwszy - pień pomnikowego dębuRuszków Pierwszy - tablica ostrzegawcza przed pomnikowym dębem

Kilka słów należy się również drugiemu, mniejszemu okazowi dębu, który powinien także zostać objęty ochroną pomnikową. Jego obwód – ok. 390 cm spełnia kryteria ujęte w ministerialnym rozporządzeniu.

Ruszków Pierwszy - dąb o obwodzie 390 cmRuszków Pierwszy - pień dębu o obwodzie 390 cm

„Dęby na Mogile” opisał szerzej na swoim blogu Paweł Lenart – zapraszam do lektury tego artykułu.

Pomnikowa aleja kasztanowcowa przy kościele pw. św. Andrzeja w Kościelcu (pow. kolski, wielkopolskie).

Ważnym punktem na wielkopolskiej części Szlaku Romańskiego jest miejscowość Kościelec Kolski (pow. kolski, wielkopolskie). Tutejszy kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła został wybudowany prawdopodobnie w połowie XII wieku. Świątynię przebudowywano w 1600 r., wtedy to dostawiono od północy zakrystię, a w 1760 r. od zachodu dołączono drewnianą nawę, wówczas starsza część zaczęła pełnić funkcję prezbiterium. W 2001 r. drewniana nawa została rozebrana i w jej miejscu postawiono ceglaną, dość pokraczną bryłę.

kościół pw. św. Andrzeja w Kościelcu

Z pierwotnego kościoła zachowała się dawna nawa z piaskowcowych ciosów, zakończona półkolistą apsydą z romańskimi okienkami.

Kościelec - kościół pw. św. Andrzejaabsyda kościoła pw. św. Andrzeja w KościelcuKościelec Kolski - romańskie okienko w absydzieprezbiterium kościoła pw. św. Andrzeja w Kościelcu

W pobliżu kościoła ma swój początek aleja złożona z kasztanowców białych, chroniona w formie pomnika przyrody. Biegnie w kierunku północnym, po krawędzi parku.

Kościelec - początek pomnikowej alei kasztanowcowej1. Początek pomnikowej alei kasztanowcowej w Kościelcu

Pierwotnie w założeniu alejowym rosło 50 kasztanowców, obecnie pomnikowa aleja liczy 38 okazów.

2. Pomnikowa aleja kasztanowcowa w Kościelcu3. Pomnikowa aleja kasztanowcowa w Kościelcu4. Pomnikowa aleja kasztanowcowa w Kościelcu

Obwody pomnikowych drzew w alei mieszczą się w przedziale 101 – 336 cm, wysokość okazów od 5 do 22 metrów.

5. Pomnikowa aleja kasztanowcowa w Kościelcu6. Pomnikowa aleja kasztanowcowa w Kościelcu

7. Pomnikowa aleja kasztanowcowa w Kościelcu8. Koniec pomnikowej alei kasztanowcowej w Kościelcu

Aleja kończy się na skraju ruchliwej drogi krajowej nr 92, na wysokości urzekającego, neorenesansowego pałacu.

pałac w Kościelcu - widok od strony drogi

pałac w Kościelcu

Do zabytkowej budowli przylega rozległe założenie parkowe z wieloma pomnikowymi drzewami. Szkoda, że nie było czasu, by bliżej się z nim zapoznać.