„Kamienie na Desznie” w gminie Tuliszków (pow. turecki, wielkopolskie).

Wspomniane w tytule „Kamienie na Desznie” to jeden z trzech obiektów chronionych w formie pomnika przyrody nieożywionej w gminie Tuliszków (pow. turecki, wielkopolskie). Zlokalizowane są na terenie leśnym, administracyjnie należącym do wsi Piętno, w oddziale 173c Nadleśnictwa Turek, leśnictwo Imiełków. Do pomnikowych eratyków można trafić z drogi Piętno – Wrząca; na granicy lasu znajduje się skrzyżowanie z leśnymi drogami, przy którym rośnie pomnikowa sosna czarna. Maszerujemy, bądź jedziemy rowerem szerokim, leśnym duktem biegnącym w kierunku południowym, po ok. 1400 m skręcamy w prawo (w kierunku zachodnim) i po 160 m wyszukujemy dwóch głazów leżących kilkanaście metrów na prawo od drogi. 

GPS  N 52°00′18.4″, E 18°23′12.3″

usytuowanie Kamieni na Desznie

Obok głazów wbito drewniany kołek, a na jego górnej powierzchni przymocowano typową tabliczkę z napisem „Pomnik przyrody” i godłem.

Kamienie na Desznie w gminie Tuliszkówpomnik przyrody - Kamienie na Deszniepomnik przyrody nieożywionej - Kamienie na Desznie

„Kamienie na Desznie” to dwa głazy stanowiące niegdyś jedną całość. Obwód większego wynosi 490 cm, wysokość 80 cm; wymiary drugiego to 300 cm w obwodzie, wysokość 65 cm. Materiałem budującym oba głazy to różowy granit.

Kamienie na DeszniePaweł Lenart przed pomnikowymi głazamiKamienie na Desznie - pomiar obwoduKamienie na Desznie - zbliżenie powierzchni głazu

W pobliskiej wsi Wrząca znajduje się niezwykle ciekawy eratyk o nazwie „Głaz z wanienką”, inny głaz o obwodzie prawie 11 metrów można podziwiać w mieście Turek.

Pomnikowy eratyk w mieście Turek (wielkopolskie).

Turek to miasto położone we wschodniej części województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu tureckiego oraz gminy wiejskiej Turek. Do niedawna na terenie miasta działała elektrownia Adamów, opalana węglem brunatnym wydobywanym przez zlikwidowaną w lutym 2021 r. Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów. Kopalnia ta oprócz wydobycia węgla, prowadziła sprzedaż iłów, piasku oraz głazów narzutowych pochodzących z nadkładu. Z tego też miejsca przetransportowano ogromny głaz narzutowy i ustawiono go przed 1967 r. pod gmachem Komitetu Miejskiego PZPR przy ul. Mickiewicza. Na głazie zamontowano tablicę o treści : „Cześć pamięci bojownikom poległym w latach 1945-1947 w walce za Polskę Ludową” i wymieniono 18 nazwisk.

głaz turek

ze strony http://www.muzeum.turek.pl/galeria,art,122,turek-wczoraj-i-dzis

Opisywany eratyk mierzył w takim ustawieniu 8,4 m w obwodzie i 3,0 m wysokości. Po przemianach ustrojowych głaz przeniesiono na skwer „Podgrodzie” przy ul. Gorzelnianej, w pobliżu skrzyżowania z ul. Piwną.

GPS N 52°00′43.1″, E 18°29′46.8″

ogrodzenie placu zabaw przy ul. Gorzelnianej w Turku

usytuowanie głazu narzutowego w Turku Turek - pomnikowy głaz przy przy ogrodzeniu placu zabawTurek - pomnikowy głaz na placu zabaw przy ul. GorzelnianejTurek - pomnikowy głaz przy ul. Gorzelnianejpomnikowy głaz w TurkuTurek - pomnikowy głaz narzutowy przy ul. Gorzelnianejpomnikowy głaz narzutowy w Turku

W obecnym ustawieniu (poziomym) głaz mierzy w obwodzie ok. 10,7 metra, wysokość eratyku ok. 1,7 metra. Pomnikiem przyrody nieożywionej został ustanowiony 16 grudnia 1980 r.

pomiar wysokości głazu

Materiałem budującym narzutniak jest czerwony, średnioziarnisty granit.

Turek - zbliżenie powierzchni pomnikowego głazuTurek - zbliżenie powierzchni pomnikowego głazu narzutowego

Na części powierzchni opisywanego głazu można zaobserwować wygłady lodowcowe.

Turek - wygładzona powierzchnia głazu

Turek - pomnikowy eratyk przy ul. Gorzelnianej

W pobliskiej miejscowości Wrząca (6 km na zachód od centrum Turku) znajduje się głaz narzutowy o bardzo oryginalnym kształcie. Więcej w artykule „Głaz z wanienką we wsi Wrząca„.