Jałowiec pospolity (Juniperus communis L.) to gatunek zawsze zielonego, powolnie rosnącego krzewu iglastego, należącego do rodziny cyprysowatych. W Polsce najliczniej występuje w północno – wschodniej części kraju, na Mazowszu i w rejonie Bydgoszczy, rzadko jest spotykany w Polsce południowo – zachodniej. Sędziwe egzemplarze jałowca o formie drzewiastej często są powoływane do ochrony pomnikowej. Wypoczywając w okolicach Wolsztyna miałem okazję podziwiać dwa okazy jałowca o statusie pomników przyrody, rosnące w południowo – zachodniej części gminy. Łatwiejszy do odnalezienia przedstawiciel Juniperus znajduje się we wsi Wilcze, kilkadziesiąt metrów od Jeziora Wilcze, po lewej stronie drogi prowadzącej do Osiedla Leśnego i dalej do miejscowości Uście.
GPS N 52°01’24.7″ , E 15°58’01.1″
Jałowiec mierzy w obwodzie 63 cm, wysokość drzewa 13 metrów.
Drugi pomnikowy okaz jałowca rośnie w rozległym kompleksie leśnym, w oddz. 110a Leśnictwa Wilcze, Nadleśnictwa Sława Śląska, obręb Świętno. Odnalezienie tego okazu można połączyć ze zwiedzaniem wieży widokowej w Świętnie. Zmotoryzowani powinni zostawić swój pojazd na parkingu leśnym przy drodze 315 (Świętno – Obra) i dalej spacerować pieszo ścieżką dydaktyczną z tablicami opisującymi florę i faunę tutejszych lasów. Po niecałym kilometrze dojdziemy do schodów i po ich pokonaniu skręcamy w lewo do widocznej już wieży.
Z drewnianej wieży o wysokości 29 m roztaczają się wspaniałe widoki na okoliczne lasy. Dalsze obiekty można obserwować z ustawionej na tarasie lunety.
Wracamy do schodów i wędrujemy dalej wzdłuż linii oddziałowej będącej przedłużeniem dotychczasowej drogi. Po przejściu ok. 800 m skręcamy w prawo, w leśną drogę prowadzącą wzdłuż wyraźnego w terenie wału. Po chwili dotrzemy do szerokiej, świeżo poszerzonej leśnej drogi i skręcamy w lewo. Pomnikowego jałowca należy wypatrywać 100 m dalej, na zboczu po prawej stronie drogi.
GPS N 52°01’13.2″ , E 16°01’07.6″
Pomnikowy jałowiec posiada formę krzewiastą o 9 pniach (najgrubszy 41 cm w obwodzie) i wysokości 7 metrów.
W tym samym kompleksie leśnym, ok. 2,5 km na północ od tego jałowca, znajduję się powierzchniowy pomnik przyrody „Rosiczka”. Więcej o nim w następnym artykule.