Koleją po parku w Wierzchowicach (gm. Krośnice).

Wierzchowice to wieś w powiecie milickim, granicząca z Krośnicami – siedzibą władz gminnych. Niewątpliwie największą atrakcją obydwu wsi jest działająca od maja 2013 r. Krośnicka Kolej Wąskotorowa.

W dni powszednie kursuje lokomotywa spalinowa, zaś w weekendy prawdziwa lokomotywa parowa (więcej http://kolejka.krosnice.pl/index.html).

Tory kolejki położono na terenie pomiędzy założeniem pałacowo – parkowym w Krośnicach i zabytkowym parkiem przy nieistniejącym już pałacu w Wierzchowicach. Pociąg pokonuje okrężną trasę, mijając urocze stacyjki z kolorowymi tablicami informacyjnymi.

Oprócz obowiązkowej „podróży” kolejką, warto pospacerować alejkami parkowymi podziwiając wiekowe drzewa, głównie dęby szypułkowe. Okazały egzemplarz tego gatunku (ale chyba martwy) rośnie w pobliżu stacji Pałac Wierzchowice, widocznej na zdjęciu powyżej.

W tym miejscu na początek zabytkowej alei wielogatunkowej, prowadzącej do pałacu w Krośnicach (obecnie siedziba urzędów gminnych). Choć na drzewach wiszą tabliczki, aleja nie figuruje w oficjalnych rejestrach pomników przyrody.

Idąc w przeciwną stronę mijamy tory i wchodzimy do parku w Wierzchowicach. Pomnikowe okazy dębów rosną przy stawie parkowym.

Na południe od stawu można podziwiać egzemplarze o obwodach 490 i 482 cm.

W głębi parku (50 – 70 m na południe od stawu) rośnie pomnikowy buk pospolity.

Na północ od stawu, przy drodze, znajdziemy kolejny pomnikowy dąb szypułkowy o obwodzie 457 cm.

Kilkanaście innych, pomnikowych dębów w gminie Krośnice, rośnie na groblach kompleksu Stawów Milickich. Może kiedyś będę miał więcej czasu by sfotografować te okazy.