Pomniki przyrody w Jakubowicach (gm. Oława).

Początki rezydencji w Jakubowicach (północna część Drzemlikowic) sięgają XVIII w. Pałac wielokrotnie później przebudowywano i remontowano, adaptując go w latach powojennych na szkołę. Kilka lat temu szkołę zlikwidowano i budowla czeka na nowego właściciela.

Podjazd do pałacu od strony parku ozdabiają dwie figury sfinksów.

Boki budowli flankują również dwa pomnikowe dęby szypułkowe o obwodach 365 i 335 cm.

GPS N 50°53′09.28″ , E 17°14′49.26″

Od strony północnej do pałacu przylega park w stylu angielskim o pow. 18,5 ha. Spacerując parkowymi ścieżkami można odnaleźć ruiny pomnika poległych w I wojnie św. oraz zrujnowane klasycystyczne mauzoleum.

Na osi widokowej parku znajduje się staw, przy którym rośnie pomnikowy egzemplarz platana klonolistnego o obwodzie 271 cm.

Za stawem, zaraz po przekroczeniu mostku, ujrzymy pomnikowy okaz tulipanowca amerykańskiego, rosnącego przy dawnym domu nauczyciela.Tulipanowiec mierzy 334 cm w obwodzie, przy wysokości ponad 20 metrów.Na lewo od mijanego mostku, przy wyschniętym rowie doprowadzającym wodę do stawu, rośnie drugi pomnikowy platan o obwodzie 363 cm.

Choć park jest dość mocno zaniedbany, to jest to dobre miejsce na spacer. Znajdziemy tu wiele innych, ciekawych drzew oraz dywany bluszczu.