Pomnikowy cis we wsi Łubniany (opolskie).

Najstarsze drzewo iglaste Opolszczyzny rośnie w Łubnianach (siedziba gminy), wsi oddalonej o 14 km w kierunku północno – wschodnim od Opola. Drzewem tym jest wspaniały okaz cisa pospolitego zlokalizowanego przy głównej ulicy miejscowości, w ogrodzie przylegającym do posesji Opolska 55.

GPS N 50°47′00″ , E 18°00′01″

Cis jest dobrze widoczny z ulicy, dodatkowo jego odnalezienie ułatwia ustawiona na chodniku tablica „Cis pospolity z XIV w”. Obliczony przez C. Pacyniaka („Najstarsze drzewa w Polsce”, 1992 r.) wiek tego drzewa wynosi 570 lat. Nawet przyjmując taką dziwną formę opisu dla żywego organizmu, na tablicy powinno być napisane „Cis pospolity z XV w”.

Wiekowego cisa można również podziwiać od strony pola uprawnego (ale raczej poza sezonem wegetacyjnym).

Pień tego drzewa o obwodzie 295 cm rozdziela się na wysokości 1,7 m na dwa główne przewodniki o obwodach 210 i 207 cm. Wysokość okazu to 13.5 m. Opisywany cis charakteryzuje się bardzo szeroką koroną i dobrą kondycją zdrowotną. Ochroną pomnikową jest objęty od października 1953 r.

W niektórych publikacjach łubniański cis opisywany jest jako najstarsze drzewo w woj. opolskim.Prawdopodobnie kilka lat więcej ma jednak Dąb Pücklera rosnący w Szydłowcu Śląskim.