Pomnikowy platan z Lechitowa (gm. Wąsosz, dolnośląskie).

Lechitów to niewielka wieś położona na prawym brzegu Baryczy, oddalona o 6 km na północny – zachód od Wąsosza (pow. górowski, dolnośląskie). Zabudowania sioła rozłożone są wzdłuż lokalnej drogi z Wąsosza do Góry. Na zachodnim krańcu wsi znajduje się zdewastowany park z XIX w. , na jego terenie można odnaleźć pozostałości pałacu i zabudowań folwarcznych. Na skraj dawnego założenia parkowego można dojechać brukowaną drogą, trzeba tylko pojechać prosto, zamiast skręcać w prawo (jadąc od Wąsosza) na ostrym zakręcie przy transformatorze.

Ozdobą parku jest rosnący w nim ogromny platan klonolistny – mało znany pomnik przyrody. Korona tego drzewa wyraźnie góruje nad drzewostanem.

GPS N 51°35′50″ , E 16°37′08″

Pomnikowy platan rośnie na krawędzi parku, kilkanaście metrów na prawo od drogi.

To olbrzymie drzewo najlepiej podziwiać po okresie wegetacyjnym. Latem dostępu do niego bronią gęste zarośla i pokrzywy, nie ma też mowy o zdjęciach z dalszych ujęć.

Platan z Lechitowa znajduje się w czołówce najgrubszych okazów tego gatunku na Dolnym Śląsku (6. miejsce). Jego obwód wynosi 720 cm, wysokość 36 m. Pomnikiem przyrody jest od 1998 r. Podany rejestrze wiek – 540 lat – jest mocno przesadzony. Najstarszy platan w Polsce (Olbrzym z Chojnej) liczy ok. 300 lat, przy obwodzie sięgającym prawie 11 m.

Opisywany platan jest jedynym pomnikowym drzewem w Lechitowie, jednak w parku rośnie kilka innych drzew, sędziwych drzew – głównie dębów, na które warto zwrócić uwagę. Godne odnalezienia są również zachowane fragmenty szpalerów oraz alei złożonych z sędziwych lip.