Pomnikowy dąb z Iwonicza (pow. krośnieński, podkarpackie).

Pomijając okazy martwe lub zamierające drzewa ciągle powiększają przekrój pnia i gałęzi, dlatego też obwody drzew podawane w rejestrach pomników przyrody po latach stają się nieaktualne. Dobrym zwyczajem miłośnika sędziwych drzew jest indywidualny pomiar obwodu odwiedzanego okazu i publikowanie tych danych w necie, by mieć możliwość obliczania szybkości przyrostu na grubość. Istnieją jednak takie egzemplarze drzew, których pomiar z różnych względów trzeba sobie odpuścić – do takich okazów należy pomnikowy dąb szypułkowy rosnący w Iwoniczu, wsi położonej w gminie Iwonicz – Zdrój (pow. krośnieński, podkarpackie).

GPS N 49°36’12.1″ , E 21°48’03.1″

pomnikowy dąb z Iwonicza

dąb o obwodzie 666 cm z Iwonicza

Iwonicz - pomnikowy dąb szypułkowy

Drzewo rośnie przy skrzyżowaniu ulic Długiej i Floriańskiej, w pobliżu mostu przerzuconego nad Iwoniczanką. Stroma skarpa i gęstwina krzewów od strony mostu znacznie utrudniają dostęp, bez odpowiedniego przygotowania łatwo się skapać w strumieniu, zarówno podczas pomiaru jak i dojścia do drzewa.

Iwonicz - pomnikowy dąbIwonicz - pomnikowy dąb przy narożniku parku przypałacowegoIwonicz - pień pomnikowego dębu

Mając do wyboru nieprzewidzianą kąpiel lub przyjemność podziwiania następnego pomnika przyrody, autor tego artykułu wybrał ten drugi wariant, dlatego przy opisie tego drzewa musi się posiłkować informacjami zawartymi w CRFOP. Według tych danych drzewo mierzy w obwodzie 666 cm, wysokość okazu 27 metrów, rozpiętość korony 15 metrów, wiek 520 lat.

pomnikowy dąb nad brzegiem Iwoniczanki

Dąb z Iwonicza posiada status pomnika przyrody już od 1978 r.; został prawidłowo oznakowany stosowną tabliczką.

pień pomnikowego dębu z Iwonicza

120 m na północ od dębu, na ogrodzonym terenie szkoły, rośnie pomnikowy klon jawor.

GPS N 49°36’15.9″ , E 21°48’03.1″

pomnikowy klon jawor z Iwonicza

Drzewo mierzy w obwodzie 314 cm, wysokość klonu 19 metrów, szacunkowy wiek ok. 140 lat.

Iwonicz - pomnikowy klon jaworpień pomnikowego jaworu z Iwonicza