Pomnikowy cypryśnik błotny z Sulechowa (pow. zielonogórski, lubuskie).

Miłośnikom i poszukiwaczom najstarszych i najokazalszych polskich drzew Sulechów (pow. zielonogórski, lubuskie) znany jest głównie z najgrubszej w kraju morwy białej oraz słynnym sosnom: „Rzepicha” i „Waligóra” rosnących w okolicznych wsiach. Niewiele osób wie, że w mieście znajduje się jeszcze jedno interesujące drzewo, rekordowe pod względem grubości w skali regionu i kraju. Jest nim rzadki okaz cypryśnika błotnego o statusie pomnika przyrody, zlokalizowany w centrum Sulechowa na skwerze przy alei Niepodległości, 100 m na północ od Bramy Krośnieńskiej (Piastowskiej).

GPS N 52°05′10.2″ , E 15°37′22.4″

Sulechów - otoczenie pomnikowego cypryśnikaSulechów - pomnikowy cypryśnik błotny jesienią

Sulechów - pomnikowy cypryśnik zimąSulechów - pomnikowy cypryśnik jesienią

Sulechów - pomnikowy cypryśnik na tle kościoła

Cypryśnik charakteryzuje się dobrym stanem zdrowotnym; od strony wschodniej widoczna jest sporej wielkości blizna po wyłamanym konarze.

Sulechów - pomnikowy cypryśnik od wschodublizna po wyłamanym konarze

Drzewo otoczono niewysokim, drewnianym płotem, pień okazu oznakowano typową w gminie Sulechów tabliczką.

Sulechów - pień pomnikowego cypryśnika

Sulechów - pień pomnikowego cypryśnika jesieniąSulechów - tabliczka na pomnikowym cypryśniku

Ujęty na tabliczce obwód jest błędny, cypryśnik w chwili powołania (2006 r.) na pomnik przyrody mierzył już 370 cm. Obwód zmierzony w październiku 2022 r. wynoszący 418 cm lokuje sulechowski cypryśnik w czołówce najokazalszych egzemplarzy tego gatunku w Polsce!

Sulechów - pomiar obwodu pomnikowego cypryśnika błotnego

obwód sulechowskiego cypryśnika

Cechą charakterystyczną dla cypryśnika błotnego jest wykształcanie korzeni oddechowych (pneumatoforów) gdy rośnie na podmokłym podłożu. Pod koroną sulechowskiego okazu znajdziemy dwa pneumatofory wystające z ziemi na kilkanaście centymetrów.

Sulechów - pień pomnikowego cypryśnika zimą

Sulechów - pień pomnikowego cypryśnika zimą

Drzewo to opisał również Paweł Lenart na swoim blogu – zapraszam do lektury artykułu,  pozostałe pomnikowe drzewa w Sulechowie opiszę w kolejnym wpisie.