Lipa „Anna” w Muchowie.

Muchów jest niewielką wsią w centrum Parku Krajobrazowego Chełmy, położoną wzdłuż drogi 365 ze Starej Kraśnicy do Jawora. We wschodniej części wsi, przy ostatnich zabudowaniach rośnie wyjątkowo okazała lipa szerokolistna „Księżna Anna”.

Obwód okazu wynosi 745 cm, wysokość 26 metrów. Wiek oceniono na 300 lat. Jest najgrubszą pomnikową lipą szerokolistną na Dolnym Śląsku (w Unisławiu Śląskim rośnie grubsza o obwodzie 825 cm, ale jest dwupienną lipą drobnolistną).

Lipa „Anna” dość wcześnie, bo już w 1966 roku została objęta ochroną pomnikową.

W Muchowie i okolicach wytyczono kilka ścieżek przyrodniczych. Jedna z nich (niebiesko znakowana) prowadzi do niewysokiej (6 m) wieży widokowej na wzgórzu Mszana.

Widoków z niej podziwiać się nie da, bowiem drzewa przerosły wieżę, ale w pobliżu znajduje się nieczynne wyrobisko odsłaniające piękne bazaltowe słupy.

Masyw Mszany i pobliskiej Obłogi jest projektowanym rezerwatem przyrody, chroniącym wychodnie bazaltu oraz rzadkie gatunki roślin chronionych.

Zainteresowanych pięknem bazaltowych słupów znajdujących się w pobliżu Muchowa, zapraszam do artykułu „Bazaltowe pomniki przyrody”.