Pomniki przyrody w Chełmsku Śląskim.

Do 1945 r. Chełmsko Śląskie było miastem, obecnie jest wsią w gminie Lubawka. Zachowało się tu sporo zabytków : barokowe i klasycystyczne kamienice z podcieniami w rynku, figura Jana Nepomucena, górujący nad wsią kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny.

Największą rzeszę turystów przyciąga do Chełmska Śląskiego unikalny zespół domów tkaczy, o nazwie „12 Apostołów”.

Obecnie budynków jest 11, dwunasty – Judasz spłonął w pożarze. Drewniane domy dalej służą mieszkającym w nich ludziom, znajduje się tu też muzeum tkactwa i kawiarnia.

Kilkadziesiąt metrów za domami tkaczy, przy Sądeckiej 26 rośnie pomnikowy kasztanowiec biały.

Drzewo posiada pień o obwodzie 372 cm, nie jest oznakowane tabliczką.

Objęta ochroną pomnikową lipa drobnolistna znajduje się przy ulicy Ogrodowej 14.

Pień lipy o obwodzie 375 cm został oznaczony stosowną tabliczką.

Pomnikowa sosna wejmutka o obwodzie 240 cm, rosnąca na cmentarzu przy kościele, złamana po wichurze, została wycięta przed 2 – 3 miesiącami. Uchwałą nr I/114/12 z dnia 26 stycznia 2012 r. zniesiono ochronę pomnikową z tego drzewa.

Z Chełmska blisko już jest do Krzeszowa, można też niedawno otwartym przejściem drogowym dostać się do Skalnego Miasta w Czechach. Z innych ciekawostek przyrody nieożywionej można wymienić Czartowskie Skały i Diabelską Maczugę w GorzeszowieBardzo atrakcyjne przyrodniczo, choć mało znane, są położone na południe od Chełmska Śląskiego okolice Uniemyśla i Okrzeszyna, ale to tematy na przyszłe artykuły.