Pomniki przyrody w gminie Kamienna Góra.

Bogactwo przyrodnicze gminy Kamienna Góra, przekłada się na dużą ilość pomników przyrody. Część z nich została już opisana na tym blogu w artykułach : Pomniki przyrody w Krzeszowie oraz Pomnikowe drzewa w Dębrzniku k. Kamiennej Góry.

Dwie pomnikowe lipy drobnolistne rosną przy kościele Św. Wawrzyńca w Krzeszówku.

Drzewa o wysokości 26 m zachowane są w dobrym stanie, obwody w pierśnicy 455, 421 cm.

Ogromny jesion wyniosły rośnie w niewielkim parku, przyległym do klasycystycznego pałacu w Pisarzowicach. GPS N 50°47′03.12″ , E 15°57′28.53″

Drzewo wysokie na 32 metry, posiada pień o obwodzie 560 cm ( wg innych danych 592 cm, 800 cm u podstawy). Okaz jest jednym z najgrubszych pomnikowych jesionów na Dolnym Śląsku. Konary tego potężnego drzewa spięte są liną. Od podstawy grubego pnia odbija wrośnięty już młody buk i wiąz.

Piękny klon jawor rośnie przy Agroturystyce Czartak w Czarnowie.

Wysokość drzewa 20 metrów, obwód pnia 370 cm.

Do grupy 3 pomnikowych buków należy podejść od Czartaka 100 m w górę i na zakręcie asfaltowej drogi skręcić w prawo. Po 100 m dochodzimy do posesji 14; w pobliżu na skraju lasu rosną buki o obwodach: 305, 351, 398 cm, wysokość 22 – 27 metrów.

Obok, złamany po wichurze czwarty buk ( obwód 416 cm ), z którego ze względu na utratę wartości przyrodniczych zniesiono ochronę pomnikową.

Przy kościele cmentarnym pw. Św. Bartłomieja w Leszczyńcu rośnie pomnikowy cis pospolity (15 m wysokości). Pień o obwodzie 121 cm, rozwidla się na wysokości 130 cm na dwa osobne przewodniki.

W Leszczyńcu znajduje się również pomnikowy dąb szypułkowy (czasami przypisywany do Ogorzelca). Jadąc od strony Przełęczy Kowarskiej w kierunku Kamiennej Góry, mijamy kamieniołom amfibolitów i przy pierwszych zabudowaniach, po prawej drogi, wypatrujemy okazałą koronę pomnikowego drzewa.

Pnia o obwodzie 421 cm nie zobaczymy, schowany jest w rozpadającej się szopie.

W Ogorzelcu na rozwidleniu drogi gminnej, w pobliżu budynku nr 39 (sklep), rośnie objęty ochroną pomnikową dąb szypułkowy.

Pień oznaczony tabliczką mierzy 320 cm w obwodzie, wysokość drzewa 30 metrów.

100 m dalej, za ogrodzeniem posesji 48, znajduje się oznaczony tabliczką dąb, nie wymieniany jednak w rejestrach pomników przyrody.

Pomnik przyrody nieożywionej w gminie Kamienna Góra reprezentuje ostaniec piaskowcowy „Diabelska Maczuga„.