Pomniki przyrody w Karpaczu.

Karpacz (pow. jeleniogórski, dolnośląskie) to znany ośrodek turystyczny w Karkonoszach, u podnóża Śnieżki. Miasto stanowi znakomity punkt wypadowy do turystyki górskiej i krajobrazowej. Do bogatej oferty turystycznej Karpacza dołączono istniejące w mieście pomniki przyrody. Przy każdym z nich ustawiono stylowy głaz z wyrzeźbioną nazwą pomnika przyrody oraz tablicę informacyjną.

DSC_0034

Obowiązkowym punktem zwiedzania Karpacza jest romańska, drewniana Świątynia Wang, na terenie której znajduje się pierwszy pomnik przyrody. 20 metrów od wejścia, obok rzeźby Łazarza, rośnie bluszcz pospolity.

Świątynia Wang w Karpaczupomnikowy bluszcz pospolity na terenie Świątyni Wang

pień pomnikowego bluszczu rosnącego przy Wangu

Mimo skromnych rozmiarów, został objęty ochroną ze względu na wysokość położenia ok. 840 m.n.p.m (trzecie miejsce w Polsce).

Bardziej okazały, pomnikowy bluszcz rośnie na elewacji budynku przy ulicy Myśliwskiej 2.

W pobliżu (ok. 100 m na północny – zachód), w grupie granitowych skałek, rośnie kolejny pomnik przyrody – klon jawor. Drzewo ukryte jest pośród samosiejek i ze względu na ogrodzone posesje, dość trudno do niego dotrzeć.

Omawiany jawor nie wyróżnia się specjalnie rozmiarami – jego obwód wynosi 278 cm. Ciekawostką jest to, że zdaje się wyrastać bezpośrednio ze skały. Potężne korzenie obejmują głaz niczym szpony ogromnego gada.

W Karpaczu rosną dwie pomnikowe lipy drobnolistne. Pierwsza tzw. Lipa Sądowa rośnie przy głównej ulicy miasta – Konstytucji 3 Maja, w pobliżu kościoła parafialnego. Obwód pnia wynosi 510 cm, wiek ocenia się na 300-350 lat.

Druga lipa rośnie w ogrodzie posesji przy ulicy Szkolnej 1. Obwód pnia 462 cm, wiek ok. 350 lat (posadzona około 1640 roku).

W ogrodzie posesji przy ul. Zamkowej 3, przy granicy z posesją Kamienna 4 znajduje się  pomnikowa sosna limba o obwodzie 272 cm. Drzewo rośnie między potężnymi świerkami i dlatego jest trudne do wypatrzenia.

W dolnej części miasta, obok marketu „Netto”, rośnie pomnikowy kasztan jadalny o obwodzie 315 cm. Drzewo posadzono ok. 1925 roku. Okaz opisałem dokładniej w artykule „Pomnikowy kasztan jadalny w Karpaczu

Pomniki przyrody nieożywionej w Karpaczu reprezentuje osobliwy twór geologiczny – marmit Studzienka. Znajduje się on 100 metrów poniżej mostu na Łomnicy przy ulicy Strażackiej. Więcej informacji oraz zdjęć w artykule „Marmit Studzienka w Karpaczu„.

Pomnikowa aleja w Jeleniej Górze – Cieplicach

Nie zawsze pomnikiem przyrody ożywionej jest pojedyncze drzewo. Nierzadko jest to grupa kilku egzemplarzy a niejednokrotnie wszystkie drzewa rosnące wzdłuż drogi, alei. Takim przykładem jest aleja dębowo – klonowa znajdująca się przy Domu Dziecka „Dąbrówka” w Cieplicach.

początek alei od strony Cieplic

Środek alei

Początek alei znajduje się przy stawie na terenie Domu Dziecka; utwardzona droga ma kilkaset metrów i biegnie w kierunku Podgórzyna. Choć nie każde drzewo osiągnęło  pomnikowe rozmiary, to dla zachowania efektu estetycznego chronione są wszystkie egzemplarze.

Po obu stronach alei rośnie 128 drzew w tym : 64 dębów szypułkowych, 55 klonów pospolitych, 5 dębów czerwonych, 3 klony jawory, jedna lipa. Obwód pni 76÷415 cm (dane : Program Ochrony Środowiska dla miasta Jelenia Gora na lata 2008÷2012).

widok z mostu na Podgórnej

Aleja od strony Podgórzyna

 Pieszo do alei można się dostać od Muzeum Przyrodniczego w Parku Norweskim; należy się kierować na tamę na rzece Wrzosówka, zejść ścieżką w dół i po 500 metrach znajdziemy się przy ogrodzeniu Dąbrówki. Następnie w prawo wzdłuż płotu, po 150 metrach początek alei.