Pomniki przyrody w gminie Kamienna Góra.

Bogactwo przyrodnicze gminy Kamienna Góra, przekłada się na dużą ilość pomników przyrody. Część z nich została już opisana na tym blogu w artykułach : Pomniki przyrody w Krzeszowie oraz Pomnikowe drzewa w Dębrzniku k. Kamiennej Góry.

Dwie pomnikowe lipy drobnolistne rosną przy kościele Św. Wawrzyńca w Krzeszówku.

Drzewa o wysokości 26 m zachowane są w dobrym stanie, obwody w pierśnicy 455, 421 cm.

Ogromny jesion wyniosły rośnie w niewielkim parku, przyległym do klasycystycznego pałacu w Pisarzowicach. GPS N 50°47′03.12″ , E 15°57′28.53″

Drzewo wysokie na 32 metry, posiada pień o obwodzie 560 cm ( wg innych danych 592 cm, 800 cm u podstawy). Okaz jest jednym z najgrubszych pomnikowych jesionów na Dolnym Śląsku. Konary tego potężnego drzewa spięte są liną. Od podstawy grubego pnia odbija wrośnięty już młody buk i wiąz.

Piękny klon jawor rośnie przy Agroturystyce Czartak w Czarnowie.

Wysokość drzewa 20 metrów, obwód pnia 370 cm.

Do grupy 3 pomnikowych buków należy podejść od Czartaka 100 m w górę i na zakręcie asfaltowej drogi skręcić w prawo. Po 100 m dochodzimy do posesji 14; w pobliżu na skraju lasu rosną buki o obwodach: 305, 351, 398 cm, wysokość 22 – 27 metrów.

Obok, złamany po wichurze czwarty buk ( obwód 416 cm ), z którego ze względu na utratę wartości przyrodniczych zniesiono ochronę pomnikową.

Przy kościele cmentarnym pw. Św. Bartłomieja w Leszczyńcu rośnie pomnikowy cis pospolity (15 m wysokości). Pień o obwodzie 121 cm, rozwidla się na wysokości 130 cm na dwa osobne przewodniki.

W Leszczyńcu znajduje się również pomnikowy dąb szypułkowy (czasami przypisywany do Ogorzelca). Jadąc od strony Przełęczy Kowarskiej w kierunku Kamiennej Góry, mijamy kamieniołom amfibolitów i przy pierwszych zabudowaniach, po prawej drogi, wypatrujemy okazałą koronę pomnikowego drzewa.

Pnia o obwodzie 421 cm nie zobaczymy, schowany jest w rozpadającej się szopie.

W Ogorzelcu na rozwidleniu drogi gminnej, w pobliżu budynku nr 39 (sklep), rośnie objęty ochroną pomnikową dąb szypułkowy.

Pień oznaczony tabliczką mierzy 320 cm w obwodzie, wysokość drzewa 30 metrów.

100 m dalej, za ogrodzeniem posesji 48, znajduje się oznaczony tabliczką dąb, nie wymieniany jednak w rejestrach pomników przyrody.

Pomnik przyrody nieożywionej w gminie Kamienna Góra reprezentuje ostaniec piaskowcowy „Diabelska Maczuga„.

Pomniki przyrody w gminie Leśna.

Miejsko – wiejska gmina Leśna leży w południowo – zachodniej części woj. dolnośląskiego,  w dolinie rzeki Kwisy. Atrakcyjność gminy podnoszą dwa zbiorniki zaporowe : Jezioro Leśniańskie i Złotnickie, wspaniały Zamek Czocha i mniej znany, od kilku lat restaurowany Zamek Świecie.

Na terenie miasta i gminy Leśna zarejestrowanych jest 14 pomników przyrody. Część pomnikowych drzew opisałem w artykule Pomniki przyrody na terenie Zamku Czocha.

Jadąc z Zamku Czocha w kierunku Leśnej, 250 m za stacją paliw, po lewej stronie drogi, na ostrym zakręcie rośnie gruba lipa szerokolistna.

Okaz ma 20 metrów wysokości, obwód pnia 563 cm.

Przy Gimnazjum w Leśnej ( ul. Kościuszki 9 ) rośnie pomnikowy klon jawor.

Obwód pnia 293 cm, wysokość 20 metrów.

Przy ulicy Świerczewskiego 4 ( 50 m od rynku w kierunku Miłoszowa ) rośnie okazały cis pospolity.

Drzewo ma 14 metrów wysokości, obwód pnia 218 cm, oznaczone tabliczką.

Za ogrodzeniem terenu dawnego żłobka ( Świerczewskiego 14 ), piękny egzemplarz dębu czerwonego.

Drzewo wysokie na 15 metrów, posiada pień oznakowany tabliczką o obwodzie 439 cm.

Duża grupa pomnikowych drzew znajduje się w parku otaczającym przedszkole w Leśnej (ul. Świerczewskiego 42). Na zdjęciu poniżej widoczna jest oznaczona tabliczką choina kanadyjska, w głębi po lewej sosna wejmutka i buk pospolity.

Choina kanadyjska o wysokości 25 m, posiada pień o obwodzie 271 cm.

Wspomniana wcześniej sosna wejmutka ma pień o obwodzie 300 cm, przy wysokości 28 metrów, buk pospolity odpowiednio 371 cm, 19 metrów.

W rogu ogrodzenia znajduje się pomnikowy dąb szypułkowy.

Pień z resztką tabliczki ma 442 cm w pierśnicy, drzewo wysokie na 15 metrów.

Na terenie przedszkola rośnie również pomnikowy cyprysik groszkowy (12 m wysokości, obwód 113 cm), schowany jest w kępie świerków, trudny do sfotografowania.

27.02.2017 r. Uchwałą  nr XVIII/132/2016 Rady Miejskiej w Leśnej z dnia 26 lutego 2016 r.  powołano do życia nowy pomnik przyrody ożywionej. Drzewem powołanym do ochrony pomnikowej został okaz dębu szypułkowego rosnącego we wsi Szyszkowa, 30 m od przedszkola, 50 m od remizy strażackiej.

GPS N 51°03’06” , E 15°16’06”

Drzewo zyskało nazwę „Dąb Szyszkowiak”, okaz mierzy w obwodzie 602 cm, wysokość dębu 22 metry.

Przyrodę nieożywioną gminy Leśna reprezentują dwa stożki wulkaniczne, związane z trzeciorzędową działalnością wulkaniczną, opisane w artykule Stożek Perkuna i Stożek Światowida.